
Peněz může být dost
Naši lidé často nadávají na své finanční poměry. A musíme si upřímně přiznat, že nejednou takto nadávají plným právem. Stejně jako si ze stejného důvodu jiní lidé pro změnu zoufají. Všichni chceme být přece solventní, všichni chceme mít vždycky peněz dost, aby nám nic nescházelo, jenže nám není vždy tak přáno, jak by tomu mělo být.
Někdy si nevyděláváme tolik, abychom měli na všechno, na co chceme mít, někdy jsme nuceni platit víc, než by nám bylo milé. A tak někdy peníze rychleji ubývají, než se nám je daří získávat. A někdy tudíž nevyhnutelně dojdou.
A nedalo by se tedy nějak přijít k dalším penězům, které jsme si prozatím ještě nevydělali? Vlastně dalo. A teoreticky vcelku snadno. Nějaké si přece lze i vypůjčit. Ale taková teorie má jeden dost zásadní nedostatek. A tím je skutečnost, že nestačí, aby někdo z lidí v tísni půjčku dostat chtěl. Musí tu být i někdo, kdo mu ji chce poskytnout. A takoví žadatelé o půjčku nenalézají s finančními ústavy vždy společnou řeč. Lidé si chtějí půjčovat co nejrychleji, co nejvýhodněji a kdykoliv, když mají potřebu dalších peněz, a finanční ústavy naopak chtějí nejprve vidět záruky, že se jim poskytnuté peníze i s úroky a poplatky v pořádku vrátí. A když žadatelé nedokážou svoji bonitu patřičně prokázat, mají smůlu.
A jak si počínat, aby se lidem taková smůla vyhýbala? Pokud mají dotyční třeba nějakou nemovitost, udělají dobře, když ji nabídnou jako zástavu nebankovní společnosti, kterou je poskytována nebankovní americká hypotéka. Za takovou hypotéku se totiž stačí zaručit zástavou nemovitosti a díky tomu dostane půjčku i ten, kdo by jinak vzhledem ke svojí ekonomické situaci žádnou nedostal.
Nebankovní hypotéka tedy může být vysloveně spásou pro ty, kdo potřebují větší peníze klidně i s dlouhou dobou splácení, ale nemohou toho moc nabídnout.